Arama

Üniversite Tercihleri Başlıyor

Üniversite Tercihleri Başlıyor

Birçok soru işaretinin gölgesinde kalan üniversite sınavı sonuçları yaklaşık bir hafta önce açıklandı ve adaylar şimdi de 7 Ağustos Salı günü başlamak üzere bir haftalık tercih dönemi içerisine girecekler. Hala birçok kişinin kafasında acaba nereye gitsem gibi sorular dönüyor olmalı ve bu durumda da yapılması gereken en doğru hamle okuldaki rehber öğretmenlerinden yardım almak olacaktır. Bu sayede ikili fikir alışverişinde bulunulabilir ve en doğru karar verilebilir. Geri dönüşü imkansız bir yol değil ancak sonradan uğraşmamak adına üniversite tercih döneminde en doğru kararı vermek adaylar için oldukça önemlidir.

Barajlar Esnetildi

Yüksek Öğretim Kurumları ve Milli Eğitim Bakanlığı ortak çalışması sonucu adayların istemiş oldukları bölümlere daha kolay yerleşebilmesi amacıyla birçok bölümde baraj olarak nitelendirilen sınırlamalar biraz daha esnetildi. Yeni gelen esnetmeler sayesinde artık daha düşük sıralamaya giren kişiler de esnetilen bölümleri tercih edip yerleşebilecek. Bu da küçük farklarla istediği bölümlere yerleşemeyenler için oldukça büyük bir fırsat. Yerleşme sıralamaları esnetilen bölümler arasında mühendislik ve öğretmenlik gibi oldukça önemli ve şık tercih edilen bölümler de bulunmakta.

Adaylar Tercihlerini Önem Sırasına Koymalı

Adayların tercih yapması için onlara tanınan seçenek oldukça fazla ve birçok aday dilerse 20’den fazla farklı bölümü tercih edebilirler. Ancak üniversite tercih sıralaması yaparken en üstte adayların önem verdikleri veya sıralaması tutmadığı ancak yakın oldukları bölümler yazılmalıdır. Çünkü bu sene üniversite sınavından birçok kişi geçemedi veya puanlarının beklediklerinden düşük gelmesi sebebiyle bir sene daha beklemeye karar verdi. Adaylar da bu fırsatı kullanarak bir adım üstteki üniversiteyi tercih edebilirler. Daha sonrasında ise tutma ihtimalinin olduğu bölümün altına garanti gözüyle bakılan bölümler yerleştirilebilir.

Bölüm ve Üniversite Kodlarına Dikkat Edilmeli

Her sene sırf bu yüzden başka bölümde eğitim almak zorunda kalan yüzlerce öğrenci olabiliyor. Bu yüzden de tercih yaparken mutlaka kodların doğru olup olmadığına dair emin olunmalıdır. Adaylar işlemlerini artık ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden online olarak da yapabileceği için kendi başlarına bazı hatalar ile karşılaşabiliyor. Bu tarz şeylerin yaşanmaması için de uzman bir kişi yardımıyla tercihlerin işlenmesi yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir