Arama

Türkiye’nin Bor Madeni Gücü

 

Türkiye’de bilindiği gibi Dünya rezervinin büyük bir oranında bor madeni bulunmaktadır. Ancak şuan için yeterli teknolojiye sahip borları işleyebileceğimiz merkezler olmadığı için bunu şuan için sadece ham madde olarak satabiliyoruz. Bundan elde ettiğimiz gelir de bu yüzden kısıtlı oluyor. Türkiye eğer elindeki bor rezervi gücünü doğru bir şekilde kullanabilirse büyük bir gelir kaynağı oluşturacağı şüphesiz. Ancak bunun için doğru bir strateji ile hareket edilmelidir. Elimizde ne kadar büyük bir güç olursa olsun, bunu doğru bir şekilde kullanmadığımız taktirde değişen birşey olmayacaktır.

Bor Madeni Ne İşe Yarar?

Türkiye’de bolca bor madeni yatakları bulunmaktadır ancak birçok kişi bor madeni ne işe yarar sorusunun cevabını merak etmektedir. Peki bor madeni ne işe yarar? Teknolojik alanda çiplerin ve benzeri ürünlerin yapılması aşamasında bor madeni aktif olarak kullanılmaktadır. Ayrıca günümüzde uçakların yakıtları yapılırken de yine bor madeni kullanım oranı oldukça fazladır. Kullanım alanlarının geniş olması sebebiyle doğru alanda işlenen bor madeni ülkemiz için güzel miktarlarda gelir kaynağı sağlayacaktır. Ayrıca şu anda ülkemizde döviz fiyatlarının da artması ile birlikte döviz girişine duyulan ihtiyaç da giderek artmaktadır. Bu ihtiyacın karşılanması için yurtdışına mal satmamız oldukça yararlı olacaktır. Elimizde bulunan bor kaynaklarını doğru şekilde işleyip yurtdışı pazarında satabilirsek hem ülkemiz, hem de tüm Türk insanının kalkınması için yararı dokunacaktır.

Bor Madenini İşlemek

Bor ham madde olarak yer altından çıkarıldıktan sonra kullanılabilmesi için belirli işlemlerden geçmesi gerekmektedir. Aksi taktirde değeri çok daha düşük olacaktır. Bu şekilde ülkemizden satın alınan hammadde şeklindeki borlar işlenerek bize teknolojik ürün veya yakıt olarak geri dönmektedir. Bu durum 1’den sattığımız hammaddenin bize 3’den satılmasına neden olmaktadır. Eğer hammaddeyi kendi ülkemizde işleyip satabilirsek hem çok daha fazla kâr edebilir, hem de döviz akışı sağlayarak ülkemize katkı sağlayabiliriz. Ülkeye sıcak para girmesi durumunda hisseler ve borsa değerlenmesi ile birlikte ülkemizin her alanda prestij kazanmasını sağlayabiliriz. Kendimize bir yol haritası çizmek zor olmayacaktır ancak bunları hayata geçirebilmek için de belirli bir yatırım yapacak nakit paranın olması şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir