Arama

Türkiye’nin Askeri Teknoloji Stratejisi

Türkiye’nin Askeri Teknolojisi

Türkiye şuanda gelişmekte olan ülkeler arasında en güçlü ülkelerden birisi konumunda. Bu konumu çeşitli unsurlardan korumak için ekonomik ve askeri alanda kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Son zamanlarda yapılan çalışmalar sayesinde bu hedefler doğrultusunda emin adımlarla ilerlediğimizi söyleyebiliriz. Devletin de maddi ve manevi olarak ARGE çalışmalarına destek vermesi sayesinde ülkemizin askeri teknolojisi son zamanların en verimli çağlarından birisini yaşıyor. Bu haberler ve iddialar birçok yurtiçi ve yurtdışı araştırma şirketleri tarafından da onaylanmıştır.

Türkiye'nin Askeri Teknoloji Stratejisi
Türkiye’nin Askeri Teknoloji Stratejisi

Askeri Alanda Gelişmeler

Ülkemiz coğrafi konum olarak belki de tüm Dünyanın en kötüsü diyebiliriz. Bunun nedenlerinden başlıca olanı şüphesiz ki petrol kaynaklarıdır. Birçok kişi bunun olumlu bir şey olduğunu düşünmektedir. Evet petrol kaynakları o ülkeler için maddi olarak olumlu dönüş sağlamaktadır ancak Türkiye konumu itibariyle bu petrollerin taşınması için Avrupa ile Asya arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Bu nedenle ülkemiz bu vazifeden para kazanmak amacıyla çeşitli bölgelere yatırım yapmak istemektedir. Yatırımlar başarılı sonuçlanırsa ülkemizin her alanda güçleneceğini bilenler de ülkemizin başına terör olaylarını sarmaktadır. Günümüzde de yaşamaya devam eden bu terör olaylarının önüne geçmek amacıyla askeri alandaki teknolojimizi geliştirmek zorundayız. Bunu da son yıllarda oldukça başarılı bir şekilde yapıyoruz.

Askeri Teknoloji İhracatı

Yapılan çalışmalar ile birlikte son zamanlarda gelişen askeri teknolojimizi dışarıya satmaya başladık. Bu da ülkemize döviz girmesine ve daha fazla güçlenmemize yardımcı olacaktır. Şuan için daha çok Asya ve Afrika ülkelerine zırhlı araç ve helikopter satışları yapmaktayız. Ancak eğer bunu geliştirmeyi başarıp Avrupa standartlarında askeri ürünler üretmemiz halinde ülkemizin uluslararası alandaki saygınlığı oldukça fazla artacaktır. Bu da diğer Avrupa ülkeleri gibi uluslararası alanda sözümüzün geçmesini sağlayarak daha kolay ticaret atılımlarında bulunmamızı sağlayacaktır. Türkiye’nin dışarıya ithal ettiği birçok farklı askeri teknoloji bulunmaktadır. Peki bu teknolojiler hangileridir? İşte Türkiye’nin ihracat yapmış olduğu askeri amaçlı ürün ve araçlar;

• Atak Helikopterleri
• Yerli ve millî üretim olan son teknoloji silahlar
• Çeşitli tabanca ve mermi türleri
• Hafif Zırhlı Araçlar
• Zırhlı personel taşıma araçları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir