Arama

Türkiye’de Yasaklanmış Filmler

Türkiye’de Yasaklanmış Filmler içerdiği Sahneler İçin Yasaklanan Birçok Film Var

Cannibal Holocaust

Yasaklanma rekoruyla ikinci sırada olan film ülkemiz dahil 80 ülkede yasaklı filmler kategorisinde yer alıyor. 1980 yapımı olan bu film rivayete göre o dönem yönetmeninin hapse girmesine neden olmuş.

Salo ya da Sodomun 120 Günü

1975 yapımı bu film tüm dünyada yasaklanarak rekor kırmış bir filmdir. Çok sinir bozucu ve rahatsız edici bir film olması nedeniyle yönetmeni Pier Pablo Passoli sokakta linç edilerek öldürülmüştür.

Srpski

Sırp yapımı bu film çıktığı yıl ülkemiz dahil bir çok ülkede yasaklamıştır. Rahatsız edici görüntüler, küçük çocuklara yapılan işkence görüntüleri  bu filmin yasaklanmasına neden olmuştur.

Freaks

1932 yılında Tod Browning tarafından çekilmiştir ve oyuncu kadrosunu tamamen ucube olarak kabul edilen kişilerin oluşturduğu filmdir. Sinemaya girdiği anda büyük tepki toplamış ve sinemaya giden insanlar yarısında dayanamayıp filmden çıkmıştır. Film yaklaşık 30 sene yasaklanarak hiçbir ülkede gösterilmemiştir. Bu nedenle yönetmeninin de sinema kariyerinin sonunu oluşturmuştur.

Türkiye’nin İmajını Sarstığı İçin Yasaklanan Film

Midnight Express: Alan Parker tarafından 1978 yılında çekilen bu film Türkiye’nin dünyadaki imajını yerle bir etmiştir. Film sinemasal anlamda başarılı olmuştur, iki Oscar ödülü ve Altın Palmiyede “En İyi Film” ödülünü almıştır. Film Türkiye’de tam 25 yıl yasaklı kalmıştır ama internetin yaygınlaşmasının ardından izleyiciye ulaşmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir