Arama

Türkiye’de Küresel Isınma Sorunu

Türkiye’de Küresel Isınma Sorunu

Küresel ısınma, her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de baş göstermeye başladı ve bunun sonucunda da ülkemizde çeşitli ekstrem doğa olayları görülmeye başlandı. Bu da halkın can veya mal kaybına sebebiyet verebiliyor. Peki ülkemizde küresel ısınma sorunu yaşanmasının temel nedenleri nelerdir? Yazımızda bu soruya cevap bulmak için çalışacağız.

Küresel Isınmanın Nedenleri

Küresel ısınma tüm dünyayı etkisi altına alan ve tüm dünyanın sebebiyet verdiği bir olaydır ve birçok nedenden dolayı etkisi artabilir. Küresel ısınma yüzünden mevsimler dahi zamanında veya düzgün olarak yaşanmamaktadır. Bu yüzden de artık yiyecek akışkanlıklarımız da yavaş yavaş değişiyor. Ne zamanında ne de sağlıklı olarak meyve sebze yiyemez duruma geldik. Ancak bunun olmasına da neden olan yine insanoğlu. Bu yüzden katlanmak ve bu durumun geçmesi için çaba göstermeliyiz. Peki neden bunlar oluyor ve küresel ısınmanın nedenleri nelerdir?

Türkiye'de Küresel Isınma Sorunu
Türkiye’de Küresel Isınma Sorunu

Çeşitli Gazlar

Günlük hayatımızda çokça kullanmış olduğumuz deodorant ve parfümler dahil olmak üzere neredeyse her türlü gaz doğa için oldukça zararlıdır. Bu yüzden çeşitli ürünleri mümkünse hiç kullanmamalı veya oldukça dikkat edip aşırıya kaçmadan kullanılmalıdır. Aksi taktirde tüm dünya aşırı sıcak veya soğukların içine doğru sürüklenebiliriz.

Doğanın Dengesini Bozulması

İnsanoğlu çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla doğayı adeta katlediyor. Örnek verecek olursak ağaçların kesilmesi ile birlikte çevreye yayılan oksijen miktarı da giderek azalıyor. Bunu da bilinçsiz yapıp kesilen ağaçların yerine yenilerini dikmediğimiz için şuanda bu haldeyiz. Dünya aşırı ısınarak buzulların ısınmasına ve buna bağlı olarak da deniz veya okyanus su seviyesinin yükselmesine neden oluyor. Uzmanlar ger zaman yaptığı uyarılarda ağaç kesimlerinin kontrolsüzlüğüne dikkat çekmektedir. Peki bunu düzeltmek için ne yapabiliriz? Doğanın eski dengesine dönmesini sağlayıp küresel ısınmayı yavaşlatabilir veya tamamen durdurabiliriz. Ancak bunun için de tüm dünya devletleri bir araya gelip ortak bir karara imza atmalılar. Bu tarz anlaşmalar mevcut ancak büyük Avrupa ülkelerinden ve Amerika’dan yeterince destek alınmadığı için yeterli bir sonuç elde etmek daha zor oluyor. Gözle görülür bir sonuç elde etmeye başlamak için bu ülkelerin de olaya dahil olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir