Arama

Türkiye’de Kadına Şiddet

Türkiye’de Kadına Şiddet

Ülkemizde son zamanlarda haberlerde sıkça duyduğumuz kadına şiddet olayları giderek artmaya başladı. Kadınlar Türk tarihinde her dönemde değerli olarak görülmüş ve devletin en üst kademelerine dahi getirilmiştir. Avrupa’da henüz kadınlara yönetimde hiçbir söz hakkı tanınmayıp sadece gelecek krallar yaratması için araç olarak görülürken eski Türk devletleri de dahil olmak üzere tüm Türk asıllı ülkelerde kadının yeri her zaman en üstlerdedir. Peki ne oldu da bu hale geldik? Bunu tek bir cevapta açıklamak zor. Bu yüzden birkaç başlık altında durumun potansiyel nedenlerini açıklamaya çalışacağız.

Eğitim Yetersizliği

Kadına erkek fark etmeksizin şiddet her kime yapılıyorsa şüphesiz ki bundaki en başlıca sebeplerden birisi eğitim yetersizliğidir. Bir insan 7’sinde neyse 70’inde de o olacaktır. Bu yüzden çocukların eğitiminin emin ellerde olduğuna emin olmamız gerekiyor. Özel okullarda ayrı bir ilgi gösterilip daha özenli bir şekilde çocuklar eğitiliyor fakat tabii ki de bu tüm ailelerin yapabileceği bir durum değildir. Bu yüzden devlet okullarında çalışan öğretmenlerin özenle seçilmesi önem arz etmektedir ve burada da iş devlete düşüyor. Öğretmenler seçilirken eş, dost veya akraba ayrıcalığı yapmak yerine işinin hakkını vererek yapacak kişiler tercih edilmelidir. Aksi taktirde yanlış eğitim alan öğrenciler daha sonrasında ülke zararına faaliyetlerde bulunabiliyor. Buna şiddet de dahil tabii ki. Sorunları büyüten ve konuşarak çözüme kavuşturamayan kişilerin tercihi genelde şiddetten yana oluyor. Bunun önüne geçmek için de öncelikli olarak çocukların düzgün bir eğitim sürecinden geçtiğine emin olmamız gerekiyor.

Türkiye'de Kadına Şiddet
Türkiye’de Kadına Şiddet

Caydırıcı Olmayan Cezalar

İnsanların suça olan yakınlığını azaltmak amacıyla caydırıcı emsal kararlar verilmelidir ki şiddete yeltendiklerinde bu akıllarına gelsin ve kararlarından vazgeçsinler. İnsanların en çok korktuğu şey şüphesiz ki özgürlüklerinin elinden alınmasıdır ve bu yüzden herkes hapise girmekten korkar. Ancak ülkemizde birçok kez suçsuz salınma olayları yaşandığı için insanlar artık suç işlemekten çekinmez oldular. Eğer tam anlamıyla adaletli bir sistem kurulu olsaydı eşine veya çocuklarına şiddet etti tarzında haberleri daha az duyacaktık. Bu konuda hiçbir şey için henüz geç sayılmaz. Bu konuda suç işleyenlere emsal olacak cezalar verilmesi halinde diğer magandalar da suç işlemekten çekinecek ve böylece suç oranında düşüş yaşanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir