Arama

Türkiye 2023 Yılında Ne Olacak

2023’de Türkiye Ne Olacak

Bildiğiniz üzere ülkemizde geleceğe yönelik bakıldığında bazen 2023 senesinde olacak gelişmeler vaat ediliyor. 2023 yılı söylenenlere göre Türkiye için bir geçiş dönemi olacak. Şuan geçerli olan döviz fiyatlarına ve gün geçtikçe yaşamın pahalılaşmasına baktığımızda 2023 için bir yükselmeden söz etmek biraz zor. 2023 yılı sürekli olarak dillendirilmekte fakat büyük bir kısım 2023’de Türkiye ne olacak sorusunun cevabını oldukça merak ediyor. Bu yazımızda da 2023 yılında Türkiye ne olacak sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Lozan Antlaşması ve 2023

Türkiye, 1923 yılında imzalamış olduğu Lozan antlaşması ile birlikte birtakım tavizler vermiş oldu. Bu tavizler sonucunda da bazı alanlarda elimiz kolumuz bağlı kalabiliyoruz. Bu durumu ne kadar istemesek de bir gerçek. Peki Lozan Antlaşması’nın 2023 ile ne ilgisi var? Aslında Lozan ile 2023 arasında tek bir bağlantı tam 1 asır, yani 100 yıl geçiyor olmasıdır ve 100 yılın sonunda antlaşmanın iptal olacağı düşünülüyor. Ancak böyle bir durum yok. Antlaşmanın üstünden bin yıl da geçse geçerliliği devam edecektir. Antlaşmanın geçersiz olması için yeni bir antlaşma imzalamamız veya tek taraflı olarak iptal etmemiz gerekiyor. Ancak böyle bir durumda da yurtdışından alacağımız tepki her zamanki gibi az çok tahmin edilebilir. Bu yüzden de yeni bir antlaşma imzalayabilmemiz için tam olarak yurtiçi ve yurtdışı bağımsız bir ülke olmamız gerekiyor. Buna ek olarak da dışarıya bağımlı olmayan bir ekonomik gücü elimizde bulundurmamız da ihtiyacımız olan bir diğer faktör. Bu yüzden de 2023 yılında ülkemizde çok da bir değişiklik olacağı öngörülmüyor.

Bor Kaynakları

2023 yılında Türkiye ne olacak sorusuna verilen cevaplardan birisi de bor kaynaklarının tamamen özgürce milli şirketler tarafından kontrol altına alınıp üretim yapılacağıdır. Şuan için bor kaynaklarımız işlenmekte ve kullanılmakta. Ancak boru ham madde olarak ucuza sattığımız için bunun bize pek de bir katkısı olmuyor. Borun bize yararlı olabilmesi için bunu ucuza satmak yerine kendi ülkemizde işleyip dünya pazarında satmamız gerekiyor. Borun kullanım alanı oldukça geniştir. Ülkemizin de bor bakımından zengin olması sebebiyle şanslıyız diyebiliriz. Ancak biraz daha çaba göstermemiz gerek. Ancak o zaman 2023 yılında vaat edilen şeylere ulaşabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir