Arama

Türk Sinemasının En İyi Filmleri

Türk-Yunan yapımı olan İstanbul Sokakları hem ilk kısa metrajlı film hem de ilk filmimiz olarak çekilmiştir. Türk Sineması Cemiyeti film ödülleri düzenlenmeye başlamıştır. Halkın sinemaya olan ilgisi ile Türk Sineması oldukça hızlı gelişim göstermektedir. Yeni kısa filmler, uzun metrajlı filmler otobiyografiler, belgesel türünde filmler çekilmeye başlamıştır. Renkli döneme geçildikten sonra daha ilgi çekici ve gelişmiş olan sinema herkes tarafından oldukça ilgi duyulan her geçen yıl gelişen bir sektör haline gelmiştir ve film sayımız günden güne artmıştır.

Türk Sinemasının En iyi Filmleri?

Hababam Sınıfı ilk olarak Ertem Eğilmez’in yönetmenliğini yaptığı film en iyi Türk filmleri arasında başı çekmektedir. Konusu lise öğrencilerinin hayta, haylazlıklarını ve zekalarını seyirciye sunan komedi tarzında bir başyapıt olarak karşımıza çıkmaktadır. Hababam Sınıfı serisinin izleyici ile buluşan bu film Rıfat Ilgaz’ın eserinden sinemamıza uyarlanmıştır.

Tosun Paşa yönetmenliğini Kartal Tibet’in yaptığı bu film Türk sinemamız açısından oldukça öneme sahiptir. Konusu Mısır’da yaşayan iki ailenin Tellioğulları ve Seferoğullarının yeşil vadiyi almak için sahte tosun paşa çıkarmasını ve ardından yakalanmalarını konu alan bu film izleyiciler tarafından tam not almıştır.

Süt Kardeşler yine yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in üstlendiği bir başyapıt olan bu filmin konusu konağın sahibi Melek Hanımın sütoğlu Şaban sanıp Ramazan’ı eve alması ve abisi Hüsamettin’e tanıtması ile karışan olaylar üstüne Gulyabaninin korkutmalarıyla köşkte her şeyin karışmasını komedi ile konu alan film oldukça beğenilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir