Arama

Tavuk Çiftliği Kurmak Kârlı mı?

Tavuk Çiftliği Kurmak Kârlı mı?

Ülkemizde kırmızı et fiyatlarının tavan yapması nedeniyle birçok kişinin tercihi genelde beyaz et oluyor. Bu yüzden de tavuk etine olan ihtiyaç hiç azalmadan devam etmekte. Bunu fırsat bilen yatırımcılar da tavuk çiftliği hisseleri veya direkt olarak çiftlik kurma fikrine yönelmiş durumdalar. Peki tavuk çiftliği kurmak kârlı mı? Bu sorunun cevabını birçok kişi merak ediyor. Bu yüzden de sizler için bu sorunun cevabını en doğru bir şekilde vermeye çalışacağız.

Yatırım Miktarı

Öncelikle kendinize bir yol haritası çizmelisiniz. Bu yüzden önce yatırım yapabileceğiniz para miktarını belirleyin. Çünkü bu miktar üzerinden giderler ve ek masraflar hesaplanacaktır. Yatırımınız ne kadar büyük olsa da bunu doğru bir şekilde değerlendirmediğiniz taktirde verim alamazsınız. Bu yüzden paranızı öncelikli olarak nereye harcamanız gerektiğine dikkat etmelisiniz. Paranızı öncelikle bina inşaatı ve havalandırma, soğutma gibi şeyler için harcamalısınız. Tavuklar için uygun bir yaşam ortamı her şeyden önce gelmektedir. Aksi taktirde bir gecede tüm tavukların ölüm haberini alabilirsiniz. Bu durum oldukça kritiktir ve her yıl binlerce tavuk sırf bu yüzden telef olmaktadır.

Masraflar

Tavuk sayısı arttıkça yem masrafı ve benzeri masraflar da artış gösterecektir. Tavuk çiftliği kurmak kârlı bir iş olsa da doğru bir planlama yapılmadığı taktirde tüm yatırım çöpe gitme riski içinde olacaktır. Bunun için eğer sizin yeteri bilgi birikiminiz yoksa bir uzmana danışabilir ve yardım alabilirsiniz. Giderler aylık olarak düzenli bir şekilde hesaplanmalıdır. Gerekirse mali konularda yardımcı olacak bir kişi de işe alınabilir. Bu sayede harcamalar ve gelirler net bir şekilde ortada olacaktır. Bu şekilde gereksiz harcamaların önüne geçilip kâr oranı arttırılabilir.

Tavuk çiftliği kuran kişilerin yapmış olduğu en büyük hatalardan birisi de plansız programsız hareket etmektir. Bu yüzden ülkemizde birçok şirket batma noktasına gelmiştir. Tavuk çiftlikleri genelde şehre uzak yerlerde kurulduğu için olabildiğince ulaşım imkanlarının bulunması gerekmektedir. Çiftlik noktası ne kadar şehre uzak olsa bile yanında bulunan bir şehirler arası bağlantı yolu sayesinde kolayca nakliye işlemleri gerçekleştirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir