Arama

Sinema Araçları

Sinema Araçları

Sinema 1895 yılında icat edilmiş ve o zamandan bu zamana kadar kullanılmaya devam etmiştir. İnsanlar da bu icadı benimsemiş ve severek kullanmışlardır. Gün geçtikçe insanların ilgisi arttıkça da sinema filmi çekmekte büyük bir hizmet olup artmıştır. Sinema filmi çekmek üst düzey ekipmanlarla yapılan sonucunda kaliteli görüntü ortaya konulmaktadır. Bu sebeple de insanların ilgisini çektiğinden zamanla da teknoloji gelişimi ile daha kaliteli görüntü, gerçeklik hissi yaratmak için farklı araçlar sinema sektöründe kullanılmıştır.

Çekimlerdeki kameralar

Sinema film çekimleri kamera olmadan gerçekleştirilemez. İlk icat edildiği sıralarda tek tip kameralar ile çekim yapılırken zamanla gelişen teknolojiden yararlanan insanlar farklı tipte kameralar da üretmişlerdir. Bu kameralar sayesinde büyüklüğü, görüntü kalitesi, sağladığı görüntü sayısı, hafızası gibi avantajlı hale getirdiği özellikleri ile çekilecek olan farklı filmlerde farklı kamera tipi kullanılmaya başlanmıştır.

DSLR kameralar herkesin bu zamanda bildiği, küçük elle taşınabilir kameralardır. Bu kameralar genelde kısa filmlerde kullanıldığı görülmektedir. Daha profesyonel işlerde ise Pro kameralar kullanılmaktadır. Daha profesyonel olması görüntü kalitesinin yüksek, hafıza ve şarj süresinin fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Her kaliteli film çekiminde kullanılsa da bazı sahnelerde yeterli olmamaktadır. Çünkü aksiyon sahnelerinde uçaktan atlama, suda çekim, hızlı hareketler olduğu için bunları net şekilde yakalamak ve taşıma kolaylığı olması için oldukça küçük tipte görüntüsü kibrit kutusu büyüklüğünde olan kameralar aksiyon sahnelerinde kullanılmaktadır.

Işık ve ses ekipmanları

Sinema araçları içinde kameradan sonra ki önemli olan aletler ışık ve ses cihazlarıdır. Görüntü kalitesi kadar sinemalardaki ses kalitesi de o kadar önemlidir. Çünkü seyirciyi etkileyen ve olay akışını anlamalarını yarayan araçlardır. Şuan da kullanılan ve oyuncuların seslerinin net ve anlaşılır şekilde olmasının sağlanması için kamera üzerinde de mikrofonlar olsa da ayrıca mikrofonları tutma işi ile uğraşan kişilerde vardır ve bu ekipmanla daha net ses kalitesi alınmaktadır. Bazen ise bunlar ile uğraşmayıp yaka mikrofonları gizli tutularak kullanımı sağlanır.

Işık, görüntünün istenilen düzeyde olmasını sağlayan bir araçtır. Çünkü çekimlerde her zaman yönetmenin istediği görüntü oluşmamaktadır. Bu aşamada spot ışıklar, led ışıklar gereken sahnelerde hangisi daha iyi olacaksa kullanılmaktadır. Birde bunlarla beraber ışık panelleri de kullanılır ve filmdeki istenilen görüntünün alınması sağlanır.

Diğer çekim araçları

En önemli araçlar dışında birde bu araçlara yardımcı olan araçlar vardır slider, kamera lensi, tripot gibi araçlar çekimin rahat gerçekleşmesini sağlayan araçlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir