Arama

Robotlar ile İnsanlar Arasındaki Bağ Artıyor

Günümüzün teknolojisi artık yapay zeka teknolojisi… Robot ile insanlar arasındaki bağın arttırılması sağlanmaya çalışılıyor. Birçok filme bile konu olan robotlar, gelecek hayatımız için nasıl bir teknoloji sunacak konusunda ise farklı düşünceler bulunuyor. Robotlar hayatımızı ele mi geçirecek yoksa hayatlarımıza eşlik mi edecek?

Yapay zeka ve makine konusunda kendisini sektör içerisinde ön plana atan kuruluşlardan biri olan MIT, yapay zeka teknolojisi alanında robotlar için yeni bir yazılım düzenledi. Düzenlenen yazılım ile birlikte robotların insanlardaki duygu değişimlerini anlaması, insanların duygusal olarak hissettiklerini çözümlemesi sağlanacak. Yani eğer üzgünseniz ve karşınızda bir robot varsa üzüldüğünüzü anlayan bir robot ile karşı karşıya kalacaksınız.

Yeni yazılım sayesinde yüz ifadenizin aldığı şekil, jest ve mimikleriniz, gülümsemeleriniz veya yüzünüzün asık olması karşınızdaki robot tarafından algılanacak. Yaptığınız hareketler saliseler içerisinde robot tarafından çözümlenerek, hissettiğiniz duyguya yönelik olarak hareket etmesi sağlanacak.

Bu teknoloji aklımda şöyle bir soru uyandırıyor… “Geleceğin psikologları robotlar mı olacak?”

Ruh halimizin robotlar tarafından anlaşılabilir hale gelmesi, yapay zeka teknolojisi ile daha yakından bir bağ kurmamızı sağlıyor. Çünkü genel itibari ile bakıldığında bizlerde robotlar gibi hareket edebiliyor. Ki “düşünebilen” ve hareketleri yorumlayarak hareket edebilen robotlar üretildiğini de göz önünde bulundurursak aramızdaki tek fark ruhsallık olarak kalmıştı.

MIT tarafından yapılan açıklamalarda, robotların insanları anlayabilmesi adına 5 duyu organını kullanabildiğini lakin ruhsal problemlerin anlaşılamadığı ve robotların insanları daha iyi anlayabilmesi adına bu yazılımı oluşturdukları belirtilmiş.

Hissettiklerimizi anlayabilen robotlar… Dünya tersine dönüyor gibi hissediyorum aslında. Robotların insanlaştığını ve insanların robotlaştığını görüyorum günden güne. Teknoloji elbette güzel şey, fakat her şeyin fazlası zararlı değil midir? Robotların hayatımıza bu kadar dahil olması ne kadar doğrudur?

Gelecekte robotlar ile evliliklerin bu sebeple başlaması da an meselesi olabilir. Tamamen isteğinize uygun bir fiziksel özellikte dizayn edilmiş ve sizi fiziksel ve ruhsal alanda tatmin edebilecek bir robot ile evlenebilirsiniz. Bu da başımıza gelebilecek olaylardan yalnızca birisi ve tarih çok da uzak değil… Belki 10 belki 20 yıl sonra…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir