Arama

Osmanlı’da Devşirme Sistemi

Osmanlı’da Devşirmeler

Osmanlı Devleti, bünyesinde birçok ırktan ve soydan insanı bulundurduğu için ister istemez sosyal yapı da birbirine karışabiliyor. Bunun için alınan önlemlerden birisi de belirli şartlara uyan çocukların devlet himayesine alınıp normal bir Türk çocuğu gibi her türlü eğitimin verilmesiydi. Gerekli eğitimleri alan çocuklar eğer başarılı ise Osmanlı Devleti’nde üst mertebelere kadar yükselebilir. Bu mertebelerden bazıları kadılık, sadrazamlık veya vezir gibi devletin en üst yönetim ve adalet sistemleridir. Bu da Osmanlı’da eğitime ne kadar önem verildiğinin ve eş dost gözetmek yerine işin ehline verildiğinin bir kanıtı olsa gerek.

Osmanlı'da Devşirme Sistemi
Osmanlı’da Devşirme Sistemi

Osmanlı’da Devşirmeler Nasıl Seçilir?

Osmanlı’da azınlık ailelerden çocuklar seçilirken birçok farklı kritere göre elemeden geçirilmektedir. Bunların en başında da ailenin tek çocuğu olup olmamasıdır. Eğer ailenin tek çocuğu ise evladın ailesine bakması amacıyla devşirme olarak seçilmeyip normal yaşantısına devam edecektir. Ayrıca eğer aileden anne yada baba hastaysa veya hayatını kaybetmişse yine çocuk ailesinden ayrılmayacaktır. Osmanlı’da devşirme olarak seçilmenin alt yaş limiti günümüzün ilkokul çağına denk gelmektedir. O günkü şartları da hesaba katarak durumun ne denli zor olduğunu anlayabilirsiniz ancak Türk kültüründe çocuklara verilen değer sayesinde hiçbir ayrımcılık görmeden eğitim alabilirler.

Devşirmelerin görev alacağı alan seçilirken kişilerin özel yeteneklerine göre belirlenirdi. Örnek verecek olursak insanları iyi yönetebilen ve liderlik yeteneği olan bir devşirme Osmanlı’da yönetim sisteminin bir parçasında görevlendirilebilirdi. Bu da yine Osmanlı’da özellikle yönetim sistemi içerisinde Türk veya devşirme olmak fark etmeksizin birçok kişinin görev aldığına dair bir işaret.

Devşirmelerin Görev Aldığı Alanlar

Osmanlı’da devşirme olarak yetiştirilmiş çocuklar eğitimleri sonrasında çok geniş bir alanda rol ama fırsatına sahipler. İşte bu rollerden bazılar;

• Kadılık
• Vezir
• Öğretmen
• Din adamı
• Sadrazam

Osmanlı’da özel olarak yetiştirilmiş olan çocuklar yukarıda sayılmış alanlar dahil olmak üzere daha birçok alanda aktif bir rol alabilirler. Bunun için ise sadece yetiştirilmiş kişinin belirli bir alanda yetenekli olduğuna karar verilmiş olması gerekmektedir. Bu kararı da devşirme kişileri özel olarak eğiten öğretmenler vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir