Arama

Mors Alfabesi Nedir?

Mors Alfabesi Nedir?

Mors alfabesi Samuel Morse tarafından 1835 yılında oluşturulsa da tam anlamıyla detayları 1837 yılında tamamlanmış ve o yıl kullanılmaya başlanmıştır. Telsiz gibi çeşitli teknolojilerin olmadığı dönemlerde mors alfabesi hemen hemen ufak mesafelerin olduğu her alanda aktif olarak kullanılmıştır. Işıkların belirli aralıklarla açılıp kapanmasıyla karşı tarafa şifreli olarak mesaj yollanmasını sağlayan alfabeye mors alfabesi denir ve ismini yaratıcısından almaktadır. Mors alfabesinde ışıkların açık kalma süreleri veya sıklıkları gibi bazı faktörlere göre şifreler çözülüp verilmek istenen mesajdaki bilgi kolayca edinilebilir. Mors alfabesinin yaratılma sebepleri farklıdır ancak en büyük etkenlerden birisinin askeriyeye destek amaçlı olduğu düşünülmektedir.

Mors Alfabesi Nerelerde Kullanılır?

Mors alfabesi karşı tarafın ışığı görebileceği her alanda rahatça kullanılabilir ancak bu esnada her iki tarafın da işlemleri eksiksiz ve doğru bir şekilde yaptığından emin olması gerekmektedir. Aksi taktirde verilmek istenen mesaj karşıya iletilemez ve durumlar daha da karışabilir. Böyle bir durumun yaşanmaması için mesaj gönderici yani ışığın başındaki kişi ve mesajı almak için bekleyen kişilerin her ikisinin de dikkatli bir şekilde ışık hareketlerine dikkat etmesi gerekmektedir. Ufak detayların kaçırılması durumunda özellikle askeri alandaysa çok büyük sorunlara yol açılabilir. Bahsetmiş olduğumuz gibi mors alfabesi önceden askeri alanlarda aktif olarak kullanılmış ve birçok kez savaşların seyrini değiştirmiştir. Günümüzde birçok kişi mors alfabesi hakkında bilgi sahibi olmadığı için bazı askeri operasyonlarda da kullanılmaya devam edilmektedir. Düşman kuvvetler mors alfabesiyle mesaj gönderildiğini kısa sürede anlasa bile mesajı kaçıracakları için başarılı bir şekilde dost askerler arasında iletişim sağlanmış olacaktır.

Günümüzde askeri telsizlerin frekanslarına sızılma ihtimali olduğu için özellikle mevziler arasındaki kısa ve orta mesafelerde el fenerleri yardımıyla bile mors alfabesiyle iletişim kurulmaktadır. Düşman kuvvetleri susmuş telsizlerden bilgi alamadığı için saldırıya geçmeye çekinecek ve bir harekat girişimi içerisinde olunduğunu düşüneceklerdir. Buda askeri ekiplere zaman kazandırıp pozisyon almaları aşamasında yardımcı olacaktır. Ülkemizde askeri ekiplerde bazı askerlere her ihtimale karşı mors alfabesi eğitimi de verilmektedir. Bu sayede düşmanın iletişimindeki şifre çözülür ve yeni bir harekat planı belirlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir