Arama

Lisede Bölüm Tercihi Nasıl Yapılmalıdır

Lisede Bölüm Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Ülkemizde sürekli olarak eğitim sistemine düzenlemeler ve yenilikler ilave edilmekte. Bu yüzden de öğrenciler özellikle tercih dönemlerinde birçok soru işaretinin arasında kalabiliyor. Bu yazımızda da sizlere lisede bölüm tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları ve ayrıntılarını açıklayacağız. İşte tercih döneminde kendinize sormanız gereken sorular;

Ben Hangi Alanda Yetenekliyim?

Lisede tercih etmiş olduğunuz bölümü 2 yıl boyunca okuyacaksınız, bu yüzden de tercih yaparken yetenekleriniz doğrultusunda bir bölüm tercihinde bulunmalısınız. Bölüm tercihi yapacak olan öğrencinin hangi alanda yetenekli olduğunun keşfedilmesi için öğrencinin geçmiş dönemlerdeki ders performanslarına göz atılabilir. Lisede tercih edilen bölüm öğrencinin üniversite sınavındaki performansını da etkileyeceği için en doğru olan seçilmelidir. Eğer kişinin daha çok matematik ve fizik gibi alanlarda notları yüksek ise ve bu derslere çalışmaktan keyif alıyorsa o öğrencinin Türkçe-Sosyal bölümünü tercih etmesi büyük bir hata olacaktır. Özellikle sürekli tekrar isteyen ve birçok ayrıntı bulunduran edebiyat derslerinde büyük sıkıntılar çekebilir.

Okuma Sürecinde Sıkıntı Çıkar mı?

Eğer ilk bahsettiğimiz süreçte dikkatli davranmayıp notlarınızın yüksek olmadığı ancak ilgi duyduğunuz bir alanı tercih ettiyseniz riskli bir harekette bulunmuşsunuz denilebilir. Ancak lise tercih döneminde önemli olan bir diğer nokta da tercih edeceğiniz alana meraklı olup olmadığınızdır. Tercih etmiş olduğunuz bölümdeki derslerden performansınız yüksek olmayabilir ancak üniversitede okumak istediğiniz bölüm doğrultusunda bir eğitim görmek istiyorsanız ona uygun bir bölüm tercihinde bulunabilirsiniz. Yani 9 ve 10. sınıflarda İngilizce dersine çalışmamış ve bu yüzden notları düşük olan birisi bölüm tercih döneminde yabancı dil eğitimi almak isteyebilir. Eğer hatasının farkındaysa ve yabancı dile ayrı bir çalışma zamanı ayrılabileceğinden eminse gayet güzel notlar alabilir ve sonrasında da üniversite sınavından yüksek bir puan alabilir.

Lisede Bölüm Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?
Lisede Bölüm Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Yukarıda anlatmış olduklarımız sadece kendinize sormanız gereken sorulardır ve bunları çeşitlendirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da aile etkisidir. Aileniz sizin istemediğiniz bir bölüme gitmenizi isteyebilir. Böyle bir durumun içindeyseniz ailenize kendi fikirlerinizi inandırıcı bir şekilde anlatmalısınız. Bu da yeterli olmazsa rehber öğretmen ile ailenizi görüştürerek daha yetkili birisinden bu sözleri duymasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir