Arama

Kur’an’da 2023 Yılı

Kuran’da 2023 Yılı

Dini kitabımız olan Kur’an’da birçok kez tarih verilmiş ve birtakım olaylardan bahsedilmiştir. Kuran’da 2023 yılı da bazı kısımlarda kullanılmıştır. Direkt olarak 2023 olarak göremezsiniz ama günümüzdeki takvime göre hesaplandığınızda tam olarak 2023 yılını işaret etmektedir. Bu yüzden de birçok din adamı konu hakkında birtakım yorumlarda bulunmuştur. Hangisinin en doğrusu olduğunu bilmek güç. Bu yüzden de en iyisi Türkçe bir Kur’an alıp okumak olacaktır. Bu yazımızda da sizler için Kuran’da 2023 yılı hakkında nasıl bahsedildiğini hazırladık.

Kuran’da 2023 yılının karşılığı olarak hicri takvimin 1444 yılı geçmektedir. Bunu gününüzde kullandığımız miladi takvime uyarladığımızda bize 2023 yılını vermektedir. 2023 yılını işaret ettiği söylenen sözler Fatih suresinde geçmektedir ve şöyle buyrulur; Allah, peygamberini hidayet ve hak din ile gönderdi ki, onu bütün dinlerin üzerine çıkarsın / bütün dinlerden üstün kılsın diye…” Bu söz yorumlandığında ise kutsal dinimiz olan İslam dininin 2023 yılında bir patlama yaşayarak çok daha refaha kavuşacağı gibi bir anlam çıkmaktadır. Bu yüzden de ülkemizde vaatlerin birçoğu 2023 yılına denk gelecek şekilde planlanmakta. Bunun sebebinin sadece Fatih suresindeki bu söz olup olmadığını bilmemiz zor. Bu yüzden de hemen iki şeyi bağdaştırmamamız gerek. Aksi taktirde beklentilerimizin karşılığı 2023 yılında gerçekleşmediğinde zor duruma düşebiliriz.

Kuran'da 2023 yılı
Kuran’da 2023 yılı

İslam Dünyası ve 2023 Yılı

2023 yılında bahsedilen söz sadece ülkemiz için değil, tüm İslam dünyası için geçerlidir ve bu da tüm İslam aleminin zulümlerden kurtulup rahat bir nefes almasına işarettir. Zaten dikkat ettiyseniz camilerde okunan hutbelerde birçok kez İslam dünyasının kalkınması ve bir an önce savaşların son bulması için dua edilmektedir. Şu anda Hristiyan olan kişi sayısı İslam’dan fazladır. Zulümler ile birlikte özellikle Ortadoğu’da bulunan Müslümanlar oldukça zor günler yaşamaktadır. Onların da umut kaynaklarından birisi bu Fatih suresinde geçen sözlerdir. Bu yüzden belli edilmese de tüm İslam aleminde 2023 yılından büyük umutlar beslenmektedir. Ülkemiz için 2023 yılı sadece dinî olarak değil, ekonomik anlamda da büyük bir kalkınmaya işaret olarak gösterilmektedir. Eğer kalkınma planlarında bahsedilen oranlar geçerli olursa sadece yurtiçi değil, yurtdışında da büyük bir prestij sahibi olabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir