Arama

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bankalar müşterilerine kredi verirken birçok elemeden geçirmektedir. Bu elemelerin başında da kredi notu uygulamasındaki notlar gelmektedir. Bu yüzden kişinin kredi notu ne kadar yüksek olursa kredi başvurusunun olumlu olması da o kadar yüksek olacaktır. Kredi notu terimi banka çalışanları için gündelik bir tabir durumuna geldi ancak müşteriler için durum böyle değil. Bu yüzden kredi notu nedir sorusuna bir açıklık getirelim.

Kredi Notu Nedir

Bankaların müşterilerine kredi verme aşamasında seçim yaparken dikkat etmiş olduğu kriterlerin başında kredi notu gelmektedir ve yakın bir dönemde hayata geçirilmiştir. Kredi notunu bireylerin kredi karneleri olarak değerlendirebiliriz. Geçmişte yapılan kredi harcamalarının tüm detayları burada yer almaktadır. Eğer önceki dönemlerde almış olduğunuz kredilerin ödemelerini düzenli olarak zamanında yapan bir müşteriyseniz bunlar kredi notunuza olumlu olarak yansıtılacaktır. Bu yüzden bankacılık işlemlerinde düzenli olunması gelecek dönemlerde alınabilecek olan krediler için önem arz etmektedir. Ayrıca sürekli olarak kredili alışveriş yapmak da kredi notunu doğrudan olumlu olarak etkileyen bir diğer faktör. Bu yüzden kredi başvurusu öncesi taksitli alışveriş yapmanız kredi notunuza olumlu yansıyacaktır.

Kredi Notunuz Düşük İse Kredi Alabileceğiniz Bankalar

Birçok banka kredi notu düşük olanlara kredi vermek istemez ancak aşağıda listelenen bankalardan kredi notunuz düşük olsa bile kredi çekme şansınız bulunmaktadır. Bunlar;
• Şekerbank
• ING
• HSCB
• Deniz Bank
• Qnb Finansbank

Listelenmiş olan bankalar kredi notuna bakmaksızın kredi verebilmektedir ancak bazı ağır şartlar bulunabiliyor. Bunların başında ise yüksek faiz oranları gelmektedir. Kredi notu düşük olan kişinin bankaların gözünde itibarı düştüğü için bankalar o kişilere daha ağır şartlar uygulayabilmektedir. Kredi notunuz ne kadar düşük olursa aylık faiz oranınızda bir yükselme olacaktır. Bu hareket çoğu bankada uygulanmaktadır ancak değişik kılıflara sokulabiliyor. Bu yüzden de kredi başvurusunda bulunduğunuz bankanın tüm şartlarını iyice öğrendiğinizden emin olmalısınız. Aksi taktirde hiç beklemediğiniz aylık ücretleri ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca bankaların müşterilere ödettiği ancak yasal dayanağı olmayan bazı kesintiler de bulunmaktadır. Bunları da dikkate alarak kredi başvurusunda bulunmanız halinde en düşük vade fiyatlarıyla kredinizi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir