Arama

Kıbrıs’ta Üniversite Okumak

Kıbrıs’ta Üniversite Okumak

Kıbrıs her sene Türkiye’den gelen birçok öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır ancak Kıbrıs hakkında özellikle internette dolaşan bazı şehir efsaneleri bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak içkinin sudan ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Sanıldığı gibi Kıbrıs’ta herkes içki içmiyor veya fiyatları da normalden ucuz değil. Aksine tatil yapılan yerlerde fiyatlar normalden çok daha fazla paralara satılmaktadır. Ancak ulaşım açından sıkıntı yaşanacak bir yer değil. Toplu taşıma hatlarının yaygın olması nedeniyle birçok yere kolaylıkla ve ucuz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bunun için öncelikle bölgeleri öğrenmeniz yeterli olacaktır.

Öğrenci Olarak Rahat Edilebilir mi?

Kıbrıs’ta Dünya’nın birçok kısmından farklı ırklarda olan ve farklı dillerde konuşan insanlar bulunmaktadır. Bu da Kıbrıs’a daha farklı bir hava katmakla beraber, sosyallik imkanlarını da üst düzeylere çıkarmakta. Kıbrıs’ta yaşayacak ve eğitim alacak biriyseniz ve paranız da Türkiye’den geliyorsa hesabınıza dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca Kıbrıs’ta yabancı olduğu anlaşılan kişilere bazı restoran veya benzeri yerlerde fiyatlar olduğundan daha fazla yansıtılabilmektedir. Bu yüzden oranın yerlisi gibi hareket edip rahat tavırlar sergilemelisiniz. Zaten bir süre sonra bu durum kendiliğinden gelişecektir. Kıbrıs’ta öğrenci iseniz ve ev tutmak istiyorsanız kesinlikle birkaç arkadaş bulmalısınız. Bazı kesimlerde TL ile işlem yapılsa da ada genelinde daha çok Euro ve Dolar gibi dövizler kullanılmaktadır. Eğer vereceğiniz kira da döviz üzerinden hesaplanıyorsa ülkemizdeki döviz durumunu da düşününce biraz zorlanacağınızı söyleyebiliriz.

Kıbrıs’ta Sosyal Yaşantı

Kıbrıs’ta öğrenciler için birçok kafe veya çeşitli etkinlik alanları bulunmaktadır ancak iş biraz karanlık boyuta taşınınca başınıza bela alabilirsiniz. Çünkü Kıbrıs’ta öğrenci olarak bulunan kişilerin kumar alanlarına girmesi kesinlikle yasaktır ve eğer bu yasağı göz ardı ederlerse okuldan atılabilir ve eğitim hayatları tamamen sonlandırılabilir. Bu yüzden hem ailenizi, hem de kendiniz zor duruma sokmamak adına girdiğiniz mekanlara dikkat etmelisiniz. Kıbrıs’ta yerel kafe işletmelerinin sayısı da oldukça fazladır ve öğrenciyken hem okuyup hem çalışan birçok kişiyi bünyelerinde barındırmaktadır. Siz de Kıbrıs’a geldiğinizde maddi olarak bağımsız olmak istiyorsanız yarım zamanlı bir şekilde çalışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir