Arama

İslam’da Uzay Kavramı

İslam’da Uzay Kavramı

İslam dini ve ona ait olan Kur’an birçok kaynakta en güncel ve en doğru kutsal kitap olarak geçmektedir. Kutsal kitabımız olan Kur’an’da her konuda olduğu gibi uzay ve gök olarak da birçok konuda çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Bunlar günümüz bilimine ve araştırmalarına da yol gösterebilir nitelikte ve oldukça bilgilendirici yazılar olduğu için Kur’an mutlaka Türkçe olarak da okunmalıdır. Kutsal kitabımız olan Kur’an zaten insanların hemen hemen her konuda bilgi edinmesi ve yol gösterici olması için bize gönderildiği düşünülmektedir. Bu yazımızda da İslam dininde uzay kavramını ele alacağız.

Ayetlerde Uzay Kavramı

Kutsal kitabımız olan Kur’an’da uzay ile ilgili birçok ayet bulunmaktadır. Hepsi de günümüz bilim şartlarına uyan ve genel geçer kavramlar olduğu için birçok alanda yol gösterici olarak kullanılmakta. Örnek verecek olursak Enbia 30. ayetinde “Göklerle yer bitişikken, bizim onları ayırdığımızı ve diri olan her şeyi sudan meydana getirdiğimizi görmediler mi?” cümlesi yer almaktadır ve bu ayet için Kur’an’da uzay ve gök ile ilgili ayetlerden sadece birisi diyebiliriz. Eğer uzay konusuna meraklı iseniz kutsal kitaplardan birisi olan Kur’an’ın Türkçe mealini okuyabilir ve bunun sonucunda konu hakkında yorumlayabileceğiniz önemli fikirler elde edebilirsiniz. Ayrıca Kur’an’da insanların merakını gidermek amacıyla günümüzde tam olarak bilinmeyen bazı detaylar da yer almaktadır. Bunun için Kur’an’ı detaylı ve düşünerek okumanın size büyük bir katkısı olacaktır.

İslam'da Uzay Kavramı
İslam’da Uzay Kavramı

İslam dini ve İslam’ın kitabı olan Kur’an her zaman için insanlara yol göstermeyi amaçlamıştır. Bu doğrultuda da içerisinde birçok önemli bilgi bulunmakta ancak ülkemizde dahi Türkçe olarak Kur’an okumuş olan çok az sayıda insan bulunmaktadır. Bazı hoca kılıklı kişilerin insanları yanlış yönlendirmesi sonucu insanlar Kur’an’ın sadece Arapça olarak okunması gerektiğini düşünmektedir. Bunun önüne geçmek için Diyanet’in konu hakkında düzenlemeler ve çalışmalar yapması yararlı olacaktır. Örnek verecek olursak camilere Arapça’nın yanında Türkçe Kur’an’lar da gönderilmesi bireylerin Kur’an’ı daha kolay öğrenmesi için oldukça önemli bir faktör. Bu sayede ülkemizde örgütlenmeye çalışan tarikatların sayısında da düşüşler yaşanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir