Arama

İnternetten Freelance Olarak Yapılabilecek İşler

İnternetten Freelance Olarak Yapılabilecek İşler
İnternetten Freelance Olarak Yapılabilecek İşler

Freelance Yapılabilecek İşler

Önce freelance kavramını açıklayarak başlayalım. İnternet üzerinde hiçbir şirkete veya kuruluşa bağlı olmadan bireysel olarak yapılabilen hemen hemen bütün işler freelance kategorisine girmektedir. Ancak buradaki bireysellik kavramına takılmanıza gerek yok. Dilerseniz görüşlerinizin de uyduğu birkaç takım arkadaşı bulup onlarla ekip olarak daha fazla emek isteyen işleri de yapabilirsiniz. Şimdi freelance olarak yapılabilecek işlerden birkaç örnek vereceğiz ve siz de bunlardan yola çıkarak kendinize göre bir iş fikri oluşturabilirsiniz.

Kodlama

İnternet üzerindeki webmaster forumlarında dolaşarak yeteneğinize uygun olan işlere teklif verebilirsiniz. Her gün birçok kişi internet üzerinden kodlama bilgisi olan kişilere çeşitli işler vermektedir. Bunlar program oluşturma veya web sitesi kodlaması gibi çeşitlere ayrılabilir. Sadece kendi yeteneğinizin farkında olmanız ve iş verenler ile düzgün bir dilde konuşmanız ilk aşamada yeterli olacaktır, daha sonrasında kendinize göre teknikler oluşturabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Satış

İnternet üzerinde halihazırda bulunan bir ürünün üstüne kâr koyarak satış yapmak size düzenli bir gelir imkanı vaat etmektedir ancak bunu yasal yollardan yapmanızda fayda var. Dilerseniz çevrenizde bulunan yerel bir kıyafet veya ayakkabı gibi ürünler satan dükkan sahipleri ile görüşmeler yaparak onların işini internete taşıyabilirsiniz. Siz de satışlardan pay alarak düzenli para kazanma şansına sahip olursunuz.

Makale Yazarlığı

İnternet üzerinden freelance olarak yapılan işler arasında belki de en popüler olanı makale yazarlığıdır. Eğer yabancı diliniz de varsa bu iş size güzel paralar kazandırabilir. Bunun yanında bir sitede sürekli içerik ihtiyacını karşılayarak düzenli iş peşinde koşabilirsiniz. Ancak bu alanda rakibiniz çok olacaktır. Bu yüzden sizin diğerlerinden farklı olarak bir şeyler katmanız daha sonrasında iş almak için yararlı olacaktır.

Dizi veya Film Çevirmenliği

İnternet üzerinde ülkemiz için hizmet veren birçok dizi ve film sitesi bulunmaktadır. Burada yayınlanan dizilerin altyazılı olarak yayınlanabilmesi için de her sitenin kendi çeviri ekibi olmak zorunda. Siz de kendiniz öncelikle örnek bir çalışmanızı site sahiplerine sunabilir veya çeşitli iş ilanlarına göz atabilirsiniz. Genelde bu iş ilanları site içerisinde zaman zaman duyurulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir