Arama

Hotlinking ve SEO

Hotlinking konusu son günlerde farklı platformlarda konuşulmakta, bu yüzden bizde son zamanlarda konuşulan konular hakkında bir dereleme yapmak istedik.

Hotlinking, bir internet sitesinin sizin içeriğinizi kendi sitenizde yayınlanması anlamına gelir. Peki bu konuda SEO açısından problem nedir ve nerededir. Konu SEO’ya  gelince bildiğiniz üzere hız en önemli konuma gelecektir. Web sitenizin hızlı açılması sonucunda meydana gelebilecek olumlu olasılıklar

 

  • Google sayfalarınızı daha hızlı tarar.
  • Kullanıcı deneyimi artar
  • Dönüşüm oranlarınız artar
  • Kullanıcıların sayfanızda geçirdikleri zaman ve gezindikleri sayfa sayısı artar.

Bu gelişmeler olduğu taktir de Google’da hızlı bir şekilde yükselmeye başlarsınız ve bant genişliği bu konuda önemli sıralamardan birini alır.

Teknoloji ilerledikçe artan içerik hırsızlığı hotlinking korunması konusunun gündeme gelmesini sağlamıştır. Sektörde yer alan botlar, bütün sayfalarınızı anında kopyasını alıp ve spam olan sitelere bu içeriklere eklemektedir. Böyle olunca da sayfalarınızın açılma hızları bu durumdan olumsuz etkilenmektedir.

Hotlinking Koruması Nasıl Aktif Edilir ?

Hotlinking korumasının gerçekleştirilmesi bir tuşla gerçekleştirilmelidir. Mesela  Cpanel veya Plesk kullanıyorsunuz;

  • Cpanelinize giriş yapın
  • Güvenlik sekmesinin altında Hotlinking Protection’ı bulun
  • Block direct Access fort he following extensions alanına şu uzantıları yazınız. (jpg,jpeg,gif,png,bmp,flv,mov,avi)
  • Sumbit’e basın

Hotlinking korumasını .htaccess dosyası ile de yapabilirsiniz fakat hiç boşuna zahmete girmeyin.

SEO konularında ileri derecede sitelerini yükseltmeye ve yükselttikçe de daha fazla ticaret ve yapım aşamasına giren tüketiciler sitelerinin daha yukarlarda ve daha çok kişi tarafından takip edilmesini istemektedir. Fakat ticaret yapımının artmasıyla birlikte karşı sitelerden oluşan saldırılarda artmakta sitelerinizin oluşmakta olduğu durumlar tehtid altında kalmaktadır. Bu durumlardan etkilenmemek ve siteleriniz ile birlikte daha üst seviye çıkarmak için hotlinking seviysiyle birlikte siteleriniz korunabilir ve yapmanız gereken ticareti en iyi şekilde yapabilirsiniz. Sağlanmış olan Hotlinking yapısıyla birlikte güvenlik seviyesiyle siteleriniz daha iyi ve daha güvenli olmaktadır. SEO sistemi Hotlinking güvenliğiyle birlikte sizlere ve çevrenizdeki sitelerinize daha güvenli bir şekilde sağlayabilirsiniz. Hotlinking SEO sisteminizi en iyi şekilde koruyabilir, sisteminizi her dâhim güvende tutabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir