Arama

Eşcinsellik Temalı Filmler

Günümüzde eşcinsellik kavramı daha farklı bir konuma girmiştir ve bu sayede sayılı olsa da bazı ülkelerde eşcinsel evlilik yapmak dahi artık mümkündür. Bu konular tartışıla dursun sinema dünyasında da eşcinsellik teması oldukça fazla işlenmeye başlanmıştır. Ülkemizde henüz bu konular hakkında film sektöründe yeteri kadar atılım olmasa da internet üzerinden birçok kişi eşcinsellik temalı filmler izlemektedir. Peki eşcinsellik temalı filmler hangileridir?
The Birdcage
1996 yapımı olan The Birdcage filminde o dönemki toplumun eşcinselliğe bakış açısı ve insanların eşcinsellere karşı olan tutumu ele alınmıştır. Ancak konu filmde işlenirken tiyatro havası da katılmıştır, bu yüzden film daha eğlenceli ve sürükleyici bir biçime sokulmuş.
Paris is Burning
Yakın dönem belgesel film türünde bir eser olan Paris is Burning filminde dönemin toplumsal olayları ele alınmıştır. Ancak toplumsal olaylardan daha çok eşcinsellere karşı gösterilen tutum ve insanların eşcinsellere karşı gösterdiği şiddet filmde izleyiciyle buluşturulmuştur.
Weekend
2011 yapımı olan filmde sürekli olarak partilere katılan iki eşcinsel kişinin karşılaşması ve aralarında yaşadıkları aşk ele alınmıştır. İkili her ne kadar ilk başlarda birbirlerinden çekinse de film ilerledikçe daha rahat bir tavır içinde bulunuyorlar.
Go Fish
1991 döneminin eşcinsellere karşı aldığı tutumun daha çok komedi türünde yorumlandığı film özellikle değişik bir tat arayanlar için birebir diyebiliriz. Genelde dramatik bir şekilde yansıtılan olaylar ve gelişmeler Go Fish filminde daha eğlenceli bir şekilde ele alınmıştır.
Boys Don’t Cry
Dilimizdeki anlamı erkekler ağlamaz olan filmde isminden de anlaşılacağı gibi toplum baskısından yıpranmış bir bireyin yaşantıları ele alınmaktadır. Kişi her ne kadar ilk başlarda çoğunluğun hoşlandığı şeylere ilgi duysa da film ilerledikçe ana karakterimizin bakış açısı da değişecektir diyebiliriz.
A Single Man
Dünyaca ünlü bir isim olan Tom Ford tarafından yönetmenliği yapılmış olan filmde klasik filmlerden daha çok keyif alacağınız ufak ayrıntılar bulunmaktadır. Ayrıntıları yorumlayıp yakalayabildiğinizde kendinizi filme kaptırmış bir şekilde bulabilirsiniz. Filmde İngilizce öğretmeni olan bir bireyin sevgisinin ölümünden sonra yaşamış olduğu olaylar ele alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir