Arama

Ebced Hesabı Nedir

Ebced Hesabı Nasıl Yapılır

Ebced hesabı denilen işlemde Arap alfabesindeki harflerin her birisine bir sayısal değer vermiştir ve bu sayılar üzerinden hesaplamalar yapılmaktadır. Aslında ebced hesabı oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. Sadece biraz anlam karmaşası yaşanabileceği için sorun olacaktır. Ebced hesabındaki sayılar bir harfin değeri olduğu için hesaplamalarda da harfler kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak elif harfinin sayısal olarak karşılığı 1 şeklindedir ve bunun üzerinden hesaplamalar yapılır. Ebced sayısal tablosu aracılığı ile toplama, bölme, çarpma gibi tüm matematiksel hesaplamalar yapılabilmektedir. Bu da bize geniş bir kullanım imkanı tanımakta. Ebced hesabı günümüzde pratikliğini yitirdiği için aktif olarak kullanılmamaktadır ancak yine de bazı anlarda özel olarak ebced hesabı kullanılmaktadır.

Ebced hesabı yaparken dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi de ebced sayılarınım alfabedeki her harf için birer birer artmadığıdır. Bu yüzden 10 sayısından sonra kullanacağınız her ebced sayısına ayrı bir özen göstermelisiniz.

İsimlere Ebced Hesabı

Arap alfabesinde kullanılan harfler üzerinden işlemler yapıldığı için Arap alfabesine uyarlanabilen tüm isimlerin Ebced karşılığı bulunabilmekte. Örnek verecek olursak Adem isminin Ebced işlemlerindeki karşılığı 45, Beyza ismimin değeri ise 813’dür. Bu değerlerin herhangi bir karşılığı bulunmasa da yine de hesaplanıp birtakım yorumlamalar yapılabilmektedir. Bu yorumlamalar ise genelde Arabistan’da bazı özel kişiler tarafından yapılmaktadır.

Ebced hesabı aynı zamanda define bulmak için de birçok zaman kullanılmıştır. Çeşitli sözlerin Ebced sayısal karşılığı bulunup koordinat veya benzeri şeyler olarak yorumlanmıştır. Define arama işinde kullanıldığı ülkemizde de belirli kesimler tarafından bilinmektedir ve bu kişiler Ebced hesabı yaparak birçok kez olumlu sonuçlar aldığı hakkında ifadeler söylemektedir.

Ebced Şifrelendirilmesi

Ebced hesabı yapılırken harfler sayıya çevrildiği gibi sayılar da kelimelere çevrilebilmektedir. Bu da birçok kez şifreli postalarda kullanılmıştır. Tarihte bunun birkaç örneği mevcut olduğu gibi günümüzde de keyif amaçlı kullanılmakta. Özellikle eskiden askeri postalarda Ebced işlemlerinden yararlanıldığı düşünülmektedir. Haksız da sayılmaz çünkü Arabistan’da eskiden aktif olarak bu işlemler ile bilgi alışverişi yapılmıştır. Ebced işlemlerinin özellikle Avrupalılar tarafından bilinmemesi nedeniyle birçok kez Ortadoğu’da yazılı metinlerde kullanılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir