Arama

Dünyanın En Çok Gişe Yapan Filmi

 İnsanlar, boş zamanlarında film seyrederek vakit geçirmeyi çok severler. Film seyretmek, hem insanın yorgunluğunu alır hem de öğretici ve bilgi verici yönleri sayesinde faydalı da olurlar.

En İyi Filmler Hangileridir?

İnsanlara sorulduğunda, herkesin kendine göre çok beğendiği bir film tarzı bulunmaktadır. Bu nedenle de en iyi film hangisidir gibi bir soru yerine size göre denmesi daha doğru bir soru sorma şekli olacaktır. Kimi insanlar, bilim kurgu filmlere bayılırken, kimileri de romantik filmleri çok sevmektedirler. Bundan dolayı da, en iyi film sıralaması yapılırken, kişilerin zevkleri ve tercihlerine göre pek de objektif olmayan değerlendirmeler yapılmaktadır.

En Çok Seyredilen Filmler, En Çok Hasılatı mı Yapar?

            Bu soruya verilebilecek en doğru cevap kısmen evet kısmen de hayırdır. Çünkü sinemada çok izlenmiş bir film çok hasılat yapmış demektir. Ancak, bu filmlerin en çok hasılatı yapacağının garantisi yoktur. Zira bilet fiyatları, filmin gösterildiği ülkeler ve yapılan indirim kampanyaları filmlerin gişesini direkt olarak etkilemektedir. Bu nedenle de bu soruya temkinli yaklaşmak en doğru cevap olacaktır.

Dünya Genelinde en Çok Gişe Yapan Film

            Amerika’nın sinemada fenomen olmasını sağlayan Hollywood, sinema endüstrisinde çok üst seviyede yaptığı işler ve hasılat rakamlarındaki yükseklikler ile oldukça dikkat çekmektedir. Yapılan araştırmalar, Dünya genelinde en çok gişe hasılatı elde edilen filmlerin de hep Hollywood kaynaklı olduğunu göstermektedir. 2009 yılında üç boyutlu olarak çekilen bilimkurgu filmi Avatar, 2,787,965,087 dolarlık hasılatı ile dünya genelinden en çok gişe yapan film unvanını kazanmış ve bu güne değin de kimselere kaptırmamıştır. İzlenme sayılarına bakıldığında ise, 1930 ve 1940’lı yıllar esnasında Avatar’dan çok daha fazla izlenmesine rağmen, zamanın şartları ve de yukarıda belirtilen diğer nedenlerden dolayı gişe rakamları Avatar’ın yanına yaklaşamayan birçok film bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir