Arama

Dolar Neden Yükseliyor?

Dolar Neden Yükseliyor?

Bildiğiniz üzere dolar kuru TL karşısında yükselmeye devam ediyor ve bunun birden fazla nedeni bulunmakta. Ancak öncelikle şunu söylemeliyiz; Amerika her zaman için kendi menfaatleri dışında hareket eden ülkelere çok ağır yaptırımlar uygulamaktadır ve son zamanlarda biz de bu tarz uygulamalara maruz kalıyoruz. Bundan kurtulmak için ise öncelikle kendimize yeter bir duruma gelmemiz yararlı olacaktır. Örnek verecek olursa Rusya para birimi olan Ruble, dolar karşısında oldukça değersiz durumda ancak Ruslar için pek de fazla önem teşkil etmiyor. Çünkü ülkenin dışa bağımlılık seviyesi az ve Dolar ile mal almak zorunda kalmıyorlar. Biz ise hemen hemen her şeyi Dolar ile aldığımız için bizim için sıkıntı oluşturuyor. Peki son zamanlarda paramız dolar karşısında neden değer kaybına uğruyor?

Amerika’nın Siyasi Hedefleri

Amerika özellikle Ortadoğu’da aktif bir rol oynamak istediği için potansiyel rakiplerini saf dışı bırakmaya çalışıyor. Burada en büyük rakip de Türkiye. Bu yüzden de bizim Ortadoğu’dan çekilmemiz için çeşitli yaptırımlar altında bırakılıyoruz. Bu yaptırımlardan bazılarına örnek olarak F-35 uçak projesinden alacağımız uçakları gösterebiliriz. Ülke olarak projeye maddi yardımda bulunmamıza rağmen Amerikan parlamentosunda alınan karara göre ülkemize teslim edilmesi gereken uçaklar şuan için askıya alınmış durumda. Bu da Amerika’nın siyasi hedefleri doğrultusunda yaptığı yaptırımlardan sadece birisi.

Yatırımcı Potansiyeli

Ülkemize girecek olan sıcak para, yani döviz TL karşısında doların değerini düşürüp piyasayı hareketlendirecektir. Bunun yapılabilmesi için de yabancı yatırımcıyı ülkemize çekmeyi başarmamız gerekiyor. Bu doğrultuda da ülkemizdeki kârlı yatırım potansiyellerini doğru bir şekilde yabancı yatırımcıya tanıtmamız yararlı olacaktır. Uluslararası alanda zaman zaman düzenlenen turizm etkinliklerinde ülkemizde bulunan ve turist çekme potansiyeli yüksek olan yerleri doğru bir şekilde pazarlamamız halinde birçok türden yatırımcı da ülkemize katkıda bulunacaktır. Örnek verecek olursak bir inşaat firması ülkemizde bulunan tatil alanlarında otel yapmaya karar verirse ülkemizde pek çok farklı alanda firma da bundan kârlı çıkacaktır. İnşaat sektörüne bağlı olarak çalışan çimento, demir ve tasarım firmaları da tüm bu proje kapsamında kazalarına döviz katacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir