Arama

Bu Sene Öğrencilere Tablet Dağıtılacak mı?

Bu Sene Öğrencilere Tablet Dağıtılacak mı?

Yeni eğitim sistemi ile birlikte birçok değişiklik de hayata geçirildi. Ancak bunların içerisinde öğrenciler tarafından en çok merak edileni şüphesiz ki bu sene tablet veya bilgisayar dağıtılacak olup olmamasıdır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 2018-2019 eğitim öğretim yılında öğrencilere hem tablet hem bilgisayar olarak kullanılabilen cihazlar verileceği duyuruldu. Bunun en büyük sebepleri de öğrencilerin tabletleri satmaya kalkışması veya değişik yazılımsal işlemlerden geçirip Milli Eğitim Bakanlığı ile bağlantısını kesmesi olarak açıklandı. Yeni cihazlara getirilecek olan ek yazılım ve güvenlik önlemleri ile birlikte aletlerin başka birisi tarafından sahiplenilmesi gibi olayların önüne geçilmesi planlanıyor.

Kimler Bu Fırsattan Faydalanabilir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilmiş bu projenin kapsama alanı diğer yıllara göre benzerlik taşıyor. Bu sene dağıtılacak olan bilgisayarları 5. ve 9. sınıf öğrencileri alabilecek. Bunun yanında hangi okullara dağıtılacak ve diğer küçük şartlar şu anlık tam olarak bilinmiyor ancak eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte ayrıntılar da belirlenecektir. Bu sene F@tih projesi kapsamında dağıtılacak olan bilgisayarların özellikleri ise ders işlemeye ve kodlamaya müsait olacak şekilde arttırılması bekleniyor.

Bu Sene Dağıtılacak Olan Bilgisayarlar

F@tih projesi kapsamında dağıtılacak olan bilgisayarların sistemsel özellikleri tam olarak açıklanmış değil ancak ikisi bir arada bilgisayar modeli olacağı için klavye ekipmanı bilgisayara bitişik veya ayrı olarak getirilecektir. Bu sene F@tih projesi kapsamında öğrencilere verilecek olan bilgisayarlarda okulda kodlama eğitimine destek olması amacıyla bazı program veya araçların da direkt olarak bilgisayar içerisinde kurulu olarak getirilmesi bekleniyor.

Bu sene öğrencilere toplamda 2milyon 700bin bilgisayarın dağıtılması bekleniyor. Her zaman olduğu gibi bu sene verilecek olan bilgisayarlardan 200.000 adet de öğretmenlere dağıtılmak üzere hazırlanıyor. Ülkemizde bu yıl 137 milyar lira eğitime ayrılacak ve F@tih projesi bu dilimden büyük bir paya sahip. Bu yüzden projeden en üst verimin alınması için okul yönetimleri ve öğretmenler sıkıca tembihlenecektir. Önceki dönemlerde de olduğu gibi bu yıl da TURKCELL, Vodafone ve Türk Telekom firmaları ile de ayrıca bir anlaşma yapılması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir