Arama

Braille Alfabesi Nasıl Öğrenilir

Braille Alfabesi Nedir

Braille alfabesi 1821 yılında görme engellilerin de okuyabilmesi amacıyla hayata geçirmiş harika bir tekniktir. Normal bir okuma metni braille alfabesi yardımı ile görme engellilerin de okuyabileceği hale getirilebilmektedir. Projenin geliştirilme ve hayata geçirme aşamaları oldukça uzun sürmüştü ancak bittiği anda tüm dünyada ses getirmeyi de başarmıştır. Özellikle görme engelli kişiler için büyük bir sevinç kaynağı olan Braille alfabesi büyük bir çalışma ve emek sonucu hayata geçirilmiştir.

Braille Alfabesini Nasıl Öğrenilir

Braille alfabesini öğrenmek için illerde veya ilçelerde bulunan halk eğitim merkezlerine başvuruda bulunabilirsiniz ancak birçok halk eğitim merkezinde bu tarz eğitimi veren öğretmenler bulunmamaktadır bunun için biraz araştırma yapmanız gerekebilir. Eğer araştırmalarınız sonuç vermediyse özel bir öğretmen aracılığı ile eğitim alma imkânınız bulunuyor ancak bu durumda yüksek paralar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu ücret kişinin kimden ve nerede eğitim aldığına göre değişiklik gösterebilir. Son çare olarak da internetten Braille alfabesi ile yazılmış kitaplar satın alabilir ve görme engelli olan kişiye direkt olarak siz eğitim verebilirsiniz. Önce kendinizin bilgi sahibi olması için YouTube veya çeşitli kaynaklar üzerinden eğitim videoları izleyebilirsiniz. Bu sayede çok daha verimli bir şekilde hem siz hem de görme engelli olan kişi Braille alfabesini öğrenmeye başlayacaktır. Görme engelli kişi dokunarak harfleri yorumlamaya çalışırken parmaklarında herhangi bir yara olması acı hissi yaratıp kişinin öğrenmesini zora sokabilir. Bu yüzden sorun teşkil edecek herhangi bir şeyin olmadığına emin olmalısınız.

Braille Alfabesi İle Yazılmış Kaynaklar

Braille alfabesi yaklaşık 200 yıllık bir geçmişe sahip olduğu için eğitici ve öğretici birçok kitap bulunmaktadır. Ülkemizde her ne kadar yaygın olmasa da bazı sitelerden veya kitapçılardan Braille alfabesi ile yazılmış kitaplar alınabilir. Normal bir kitaptan biraz daha pahalı olması muhtemel ve normaldir. Braille alfabesi ile yazılmış birçok ünlü romanlar da bulunmaktadır bu sayede görme engeli bulunan kişiler de kitap okuma zevkini tadabilirler. Braille alfabesi ile yazılmış kitapları satın almak için D&R, Kitapyurdu gibi siteleri tercih edebilirsiniz. Buralara bağlı kalmak yerine araştırma yapmanız durumunda daha ucuz ve ideal ürünleri bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir