Arama

Bitcoin Hakkında Temel Bilgiler

2009 senesinde Nakomato takma ismini kullanan bir yazılımcı tarafından kurulan Bitcoin 2017 senesinin en çok tartışılan ve önümüzdeki senelerde de hem değerini arttıracak hem de tartışmayı arttıracak konular olacaktır. Günümüzde pek çok insanın hakim olması erek Bitcoin konusu hakkında sizler için önemli bilgiler derledik.

Bitcoin, geçtiğimiz günlerde 20.000 doların üzerine çıkmaya başararak ve hafta için 17 bin civarında işlem görmeye devam etti. Özellikle bu yılın başlarında dolar 1000 dolar seviyesinde olup günümüze kadar değerini arttırması piyasa üzerinde çalkalanmaya sebep oldu.

Ekonomistler tarafından yapılan araştırmalar neticesinde ise işlem yapan kripto para birimlerinin geleceği adeta büyük tartışma konusu oldu.  Ekonomistleri ikiye bölen tartışma konusu ise bitcoin değerlerinin artması ve azalması konusunda açıklamalar yapmaktadır.

Bitcoin Sınırlı Bir Kaynağa Sahip Olmalıdır

Bitcoin temel tabanı yazılıma dayanmaktadır. Yazılım tabanlı olan bu işlemler için Bitcoin üretimi de bilgi işlem teknolojileri tarafından gerçekleşiyor. Blok zinciri mantığına dayanan Bitcoin sistemi her bir Bitcoin’in üretimi için bilgilerin yeniden bir şekilde işlenmesi gerekmektedir.  Yazılım temellerine dayanan Bitcoin üretimi 21 milyon adet ile birlikte sınırlanmış durumda yani ülkemizde 21 milyondan daha fazla üretim sağlanmamaktadır. Günümüzde ise 8 yılda ulaşılan tutar 16 milyon olan Bitcoin’in giderek artması 21 Milyon adete yaklaşması üretimin yavaşlamasına sebep olmaktadır.

Bitcoin Kullanıcıları ve Üreticileri Anonimdir

Bitcoin’in kurucusu Nakamoto, şu zamana kadar oluşan bitcoin üreticilerinin kimliklerini gizlemesini istemektedir. Bitcoin blok zincirinde her kullanıcı ve üretici takma isimler kullanarak bu işlemlerde görev alabilmektedir. Dışarıdan bakıldığı zaman güvensizlik olarak adlandırılabilen bu Bitcoin durumu aslında sistemin ne kadar güvenliği olduğunu aktarmıştır. Harvard ekonomisti Kennet Rogoff, hükümetlerin bu anonimliği kullanarak bitcoin işine girebilme imkanının olduğu belirtilmiştir. Yasal olarak oluşabilecek mağduriyet durumlarını önlenebilmek amacıyla üretici ve kullanıcılardan kimlik bilgileri istemektedir. Bitcoin yatırımı yapmanızı sağlayan borsa kuruluşları, kişilerden kimlik bilgilerini istemektedir. Bunun nedeni gizli kalsa da oluşabilecek olan güvenlik durumlarından kullanabilecek olmasıdır. Bu yüzden kullanıcılar üzerinde oluşan anonimlik güvenlik kontrolü olarak sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir