Arama

Amerika’nın Türkiye Karşısındaki Tavrı

Amerika’nın Türkiye Karşısındaki Tavrı

Bildiğiniz üzere özellikle son zamanlarda Amerika ile ülkemiz arasındaki gerilim artmaya başladı ve bunun bize birtakım olumsuz geri dönüşleri oluyor. Buna verilebilecek en basit örneklerden birisi de dolar kurunun şu anki durumu olacaktır. Dolar şu anda yaklaşık olarak 5 TL’yi buldu ve ekonomist olan uzman görüşlere göre bu durum daha da kötüleşecek. Peki durum neden böyle ve Amerika neden böyle davranıyor? Yazımızda bu sorunun cevabını bulmak için çalışacağız.

Amerika Neden Türkiye Karşıtı Tavır Alıyor?

Aslında Amerika’nın bu politikasına ülke olarak da hiç yabancı sayılmayız. Amerika her zaman için menfaatleri doğrultusunda hareket ederek diğer ülkeleri ezme politikasında ilerlediği için kendi yanında olup dediklerini ikiletmeyen ülkelere dost olarak gözükmektedir. Türkiye’de şuan kendisini dış etmenlerden bağımsız bir hale getirmek için uğraştığından dolayı bunu istemeyen ülkeler de ülkemiz aleyhine kararlar almaya devam ediyorlar. Buna örnek olarak yaşadığımız uçak krizini söyleyebiliriz. Türkiye’nin de içlerinde bulunduğu birçok ülkeyle birlikte girişilmiş olan F-35 projesinden teslim almamız gereken uçakların teslim edilmemesi hakkında olan teklif şuan onaylandı ve sadece Trump’ın imzasını bekleniyor. Eğer Trump bunu imzalarsa büyük ödenekler ayrılmış olan uçak projesinden elimiz boş döneceğiz. Bu paraların Türkiye’ye geri ödenip ödenmeyeceği de şuanda belirsizliğini koruyor. Amerika’nın bunu yapmasındaki en büyük etken şuan Ortadoğu’da yaşanan olaylarda Türkiye’nin konumudur. Suriye’deki bir grup halkın bazı kesimlerin Türkiye’ye bağlanması lehinde protestolar yaptığı biliniyor. Amerika da Türkiye’nin bölgede hakim olmaması adına çeşitli yönlerden baskılar yaparak bizi küçültmeye çalışıyor.

Amerika'nın Türkiye Karşısındaki Tavrı
Amerika’nın Türkiye Karşısındaki Tavrı

Bu Durumdan Kurtulmak İçin Ne Yapılabilir?

Amerika yada başka ülke olsun iç ve dış kararlarımızda tam anlamıyla bağımsız olarak verebilmemiz için öncelikle güçlü bir ekonomiye sahip olmalıyız. Bunun için de şuanda elimizde bulunan gücü en verimli şekilde kullanmamız gerekiyor. Öncelikle dışardan ürün almak yerine kendimize yetebilen bir ülke olmak bu doğrultuda çok yararlı olacaktır. Bu sayede dış ticaret açığını kapatabilir hatta kâr eder duruma gelebiliriz. Bu da bizim elimizi güçlendirecek bir koz haline gelerek daha kendinden emin kararlar vermemiz için yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir