Arama

Alzheimer tedavisi 2019

Alzheimer Nedir?

Alzheimer hastalığını kısaca ileri seviye unutkanlık olarak adlandırmamız mümkün. Ancak şunu da belirtmemiz gerek ki her unutkanlık alzheimer değildir. Bu yüzden en ufak bir şeyi unuttuğunuzda hemen aklına alzheimer ihtimali gelmesin. Alzheimer hastalığı genelde 60 yaş ve üstünde görülmektedir. Ancak yaş 80 ve üstüne geldiği taktirde alzheimer görülme olasılığı %50’nin üstüne çıkabiliyor. Bu yüzden yaşlı akrabaların alzheimer hastalığına yakalanmaması için onlara ara ara zihin egzersizleri yaptırabilirsiniz. Gün içinde eski tarihlerde yaşanmış bir olayı veya kişi hakkında basit soruları sormanız bile ilk aşamada yeterli olacaktır.

Alzheimer Tedavisi

Alzheimer şüphesi ile doktora danışılan kişilerde öncelikle psikolojik destek sağlanmaktadır. Ancak alzheimer hastalığına benzetilen rahatsızlıklar da özellikle gençler arasında bile sıkça yaşanmaktadır. Bunun alzheimer ile hiçbir alakasının olmadığını söylememiz gerek. Unutkanlık bir rahatsızlık olabilir ancak illaki alzheimer olduğu anlamı taşımaz. Bu yüzden ufak tefek unutulan şeyleri kafanıza takmamanız yararlı olacaktır. Alzheimer tedavisinde hastalara moral sağlanması çok yararlı olacaktır. Ayrıca hastanın anılarını çağrıştıracak olayların yaşatılması da yine alzheimer tedavi sürecinde hasta için önemli olan bir diğer faktör. Ayrıca alzheimer teşhisi konulmuş bir hastaya asla kötü muamele yapılmamalıdır. Aksi taktirde hasta daha da şoka girebilir be durumu daha da kötüleşebilir.

Günümüzde birçok devlet hastanesi dahil olmak üzere hemen hemen her hastanede alzheimer ile başa çıkabilmek için psikolojik uzmanlar ve doktorlar bulunmaktadır. Bu sayede ülkemizde alzheimer hastalığına yakalanan kişi sayısında hatırı sayılır bir düşüş söz konusu.

Alzheimer tedavi sürecinde eğer hastanın yüksek riskli kategorisinde olduğu belirlenirse tedaviye ek olarak MR ve PET taraması da önerilebilir. Günümüzde ulaşılan teknoloji sayesinde alzheimer tedavi süreci çok daha hızlı bir şekilde ilerleyebiliyor. Bu sayede de insanların hafıza kaybı yaşama riski düşürülüyor. Ayrıca alzheimer hastasına nöropsijolojik destek verilmesi de yararlı olacaktır. Alzheimer hastalarının tedavi sürecinde laboratuvar ortamlarında yapılmış yada yapılacak olan bazı testler bulunmakta. Bu testler sayesinde hastaya en doğru teşhis koyularak bir an önce tedavi aşamalarına geçilmesi sağlanır. Bu sayede de hastaların bir an önce alzheimer’ı yenme olasılığı artacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir