Arama

AIDS Hastalığı İle İlgili Filmler

Dünyada AIDS hastalığına sahip birçok birey bulunmaktadır ve bu insanlar ilk zamanlarda dışarıya karşı daha kapalı bir tavır sergiledikleri için sosyal ilişkileri zorlaşabiliyor veya tamamen bitme noktasına gelebiliyor. Böyle bir durumda AIDS hastalarının morallerinin daha yüksek tutulması amacıyla birçok film gösterime girmiştir. Bu yazımızda da AIDS hastalığı ile ilgili filmleri sizler ile paylaşacağız.
Longtime Companion
AIDS ile ilgili filmler listesinde başlarda yer alan film 1989 yılında gösterime girmiştir ve döneminin en iyi dram filmlerinden birisidir. Filmde yer alan olaylar oldukça acı ancak tamamen gerçek bir hikayeden uyarlanarak yazılmıştır. Filmde iki eşcinsel erkeğin toplum baskısına karşı duruşu ve mücadelesi anlatılmakta. Ayrıca bu ikilinin AIDS yüzünden yaşadığı sıkıntılar da yine filmde yer alan olaylardan birisi.
Precious
Film 1996 yılında yayınlanmış ödüllü bir kitaptan uyarlanmış olup yönetmenliğini Lee Daniels yapmaktadır. Filmde 16 yaşından tam 19 yaşına kadar babası tarafından tacize uğrayan bir genç kızın hayatı ele alınmıştır. Genç kız Harlem şehrinde çok zor şartlarda yaşamaya çalışmaktadır. Uzun yıllar kendisini dışarıya kapalı tutan genç kızın okuma ve yazması da yoktur ve kendisini bekleyen acı sonun farkında değildir.
Philadelphia
1980 döneminde eşcinsellere karşı olan tutumu ele alan film 1993 yılında yayınlanmıştır. Filmde AIDS olduğu gerekçesiyle işten atılan bir avukata karşı haksız bir karar verildiğini düşünen bir iş arkadaşı ile birlikte patrona karşı verilen hukuk ve yaşam mücadelesi ele alınmıştır. Film döneminin eşcinselliği en başarılı şekilde ele alan filmi seçilmiş ve oldukça taktir edilmiştir.
Gia
Filmde Amerika’nın ilk top modeli olan Gia Carangi’nin hayatı başarılı bir şekilde ele alınmıştır. Film 1998 yapımı olup döneminin en başarılı filmlerinden birisi olarak seçilmiştir. Filmde Gia çok zor bir hayat geçirmektedir ve AIDS ile ilgili filmler arasından en yüksek IMDb puanına sahip olanlarından birisidir.
Dallas Buyers Club
2013 yapımı olan film, başrollerine birçok alanda ödül kazandırmayı başaran ve oldukça ilgi gören bir filmdir. 1986 yılında HIV virüsü kapan rodeocu Woodroof’un hayatı ele alınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir